Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu

Posterior tibial tendon disfonksiyonu (PTTD) Arka tibial tendon, ayağın ana destekleyici yapılarından biri olarak işlev görür ve yürürken işlev görmesine yardımcı olur. Posterior tibial tendon disfonksiyonu (PTTD), tendondaki değişikliklerin neden olduğu, kemeri destekleme yeteneğini bozan bir durumdur. Bu ayağın düzleşmesine neden olur.

PTTD genellikle yetişkin edinilmiş düztaban olarak adlandırılır, çünkü yetişkinlik sırasında geliştirilen en yaygın düztabanlık türüdür. Bu durum tipik olarak sadece bir ayakta ortaya çıkmasına rağmen, bazı insanlar her iki ayakta da gelişebilir. PTTD genellikle ilerleyicidir, yani özellikle erken tedavi edilmezse daha da kötüleşecektir.

Posterior tibial tendonun aşırı kullanımı genellikle PTTD’nin nedenidir. Aslında, semptomlar genellikle tendonu içeren aktivitelerden sonra, koşma, yürüme, yürüyüş veya merdiven çıkma gibi durumlarda ortaya çıkar.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Belirtileri

PTTD semptomları ağrı, şişme, kemerin düzleşmesi ve ayak bileğinin içe doğru yuvarlanmasını içerebilir. Durum ilerledikçe semptomlar değişecektir. Örneğin, PTTD başlangıçta geliştiğinde, ayağın ve ayak bileğinin içinde (tendon boyunca) ağrı vardır. Ek olarak, alan kırmızı, sıcak ve şişmiş olabilir. Daha sonra, kemer düzleşmeye başladığında, ayağın ve ayak bileğinin içinde hala ağrı olabilir. Ancak bu noktada, ayak ve ayak parmakları dışa doğru dönmeye başlar ve ayak bileği içe doğru yuvarlanır.

PTTD daha ilerledikçe, kemer daha da düzleşir ve ağrı genellikle ayağın dışına, ayak bileğinin altına kayar. Tendon önemli ölçüde kötüleşti ve artrit genellikle ayakta gelişir. Daha ciddi vakalarda, ayak bileğinde artrit de gelişebilir.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Tedavisi

PTTD’nin ilerleyici doğası nedeniyle erken tedavi önerilmektedir. Yeterince erken tedavi edilirse, semptomlarınız ameliyata gerek kalmadan çözülebilir ve durumunuzun ilerlemesi durdurulabilir.

Buna karşılık, tedavi edilmemiş PTTD size son derece düz bir ayak, ayak ve ayak bileğinde ağrılı artrit ve yürüme, koşu veya diğer aktivitelerde artan sınırlamalar bırakabilir.

Büyük ölçüde ilerleyen veya cerrahi olmayan tedavi ile düzelmeyen PTTD vakalarında cerrahi gerekebilir. Bazı ileri vakalarda, cerrahi tek seçenek olabilir. Ayak ve ayak bileği cerrahınız sizin için en iyi yaklaşımı belirleyecektir.

Call Now Button
× Whatsapp