Ayak Bileği Burkulması Nedir?

Ayak Bileği Burkulması Nedir?

Bir ayak bileği burkulması, ayak bileğinde, genellikle ayak bileğinin dışında bir veya daha fazla bağın yaralanmasıdır. Ligamentler, bir kemiği diğerine bağlayan ve eklemleri birbirine bağlayan doku bantlarıdır – lastik bantlar gibi. Ayak bileği ekleminde, ligamentler yan yana hareketi sınırlandırarak stabilite sağlar.

Bazı ayak bileği burkulmaları diğerlerinden çok daha kötüdür. Bir ayak bileği burkulmasının şiddeti, bağın gerilmiş, kısmen yırtılmış veya tamamen yırtılmış olmasına ve dahil olan ligaman sayısına bağlıdır. Ayak bileği burkulmaları, bağlardan ziyade kasları etkileyen suşlarla aynı değildir.

Ayak Bileği Burkulmasının Sebepleri

Burkulmuş ayak bilekleri genellikle ayak bileği eklemini normal pozisyonundan zorlayan bir düşme, ani bir bükülme veya darbeden kaynaklanır. Ayak bileği burkulmaları genellikle spor yaparken, uygun olmayan ayakkabılar giyerken veya düz olmayan bir yüzeyde yürürken veya koşarken ortaya çıkar.

Bazen ayak bileği burkulmaları meydana gelir, çünkü bir kişi zayıf ayak bilekleriyle doğar. Önceki ayak bileği veya ayak yaralanmaları da ayak bileğini zayıflatabilir ve burkulmalara neden olabilir.

Ayak Bileği Burkulmasının Belirtileri

Ayak bileği burkulmalarının belirtileri şunları içerebilir:

Ağrı veya ağrı
Şişme
morarma
Yürüme güçlüğü
Eklemde sertlik

Ayak bileği kırıkları, ayak bileğinin içe veya dışa doğru yuvarlanmasının neden olduğu yaygın yaralanmalardır. Birçok insan ayak bileği burkulması için ayak bileği kırığı ile karıştırılır, ancak oldukça farklıdır ve bu nedenle doğru ve erken tanı gerektirir. Bazen eşzamanlı olarak ortaya çıkarlar.

Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Daha ciddi vakalarda, bir ayak bileği burkulmasını yeterince tedavi etmek için ameliyat gerekebilir. Cerrahi genellikle hasarlı bağ veya bağların onarılmasını içerir. Ayak ve ayak bileği cerrahı, yaralanmanızın tipi ve şiddetine ve aktivite seviyenize göre davanız için en uygun cerrahi prosedürü seçecektir.

Ameliyattan sonra rehabilitasyon son derece önemlidir. Başarılı bir sonuç için rehabilitasyon programınızı tamamlamak çok önemlidir. Ayak bileğinizin düzgün bir şekilde iyileştiğinden ve fonksiyonun geri yüklendiğinden emin olmak için bu süre boyunca ayak ve ayak bileği cerrahınızı görmeye devam ettiğinizden emin olun.

Call Now Button
× Whatsapp