Plantar Fasiit Nedir?

Plantar Fasiit Nedir?

Plantar fasiit, topuktan ayak parmaklarına uzanan doku bandının (plantar fasya) iltihaplanmasıdır. Bu durumda, fasya önce tahriş olur ve ardından iltihaplanarak topuk ağrısına neden olur.
Plantar fasiitin en yaygın nedeni ayağın yapısı ile ilgilidir. Örneğin, aşırı düz ayaklar veya yüksek kemerli ayaklar, plantar fasiit geliştirmeye daha yatkındır.
Sert, düz yüzeylerde destekleyici olmayan ayakkabı giymek plantar fasya üzerinde anormal bir yük oluşturur ve plantar fasiitlere yol açabilir. Bu, kişinin işi ayaklarda uzun saatler gerektirdiğinde özellikle belirgindir. Obezite ve aşırı kullanım da plantar fasiite katkıda bulunabilir.

Plantar Fasiit Belirtileri

Plantar fasiit en yaygın görülen belirtileri şunlardır:

  • Topuk altındaki ağrı
  • Ayak kemerinde ağrı
  • Genellikle ortaya çıkan daha kötü ağrı
  • Aylar boyunca artan ağrı
  • Topuğun dibinde şişme

Plantar fasiitli insanlar sabahları kalktıklarında veya uzun süre oturduklarında ağrıyı daha kötü olarak tanımlarlar. Birkaç dakika yürüdükten sonra ağrı azalır çünkü yürüme fasyaya uzanır. Bazı hastalar için ağrı azalır, ancak uzun süre ayakta kalınmasıyla ağrı geri döner.

Plantar Fasiit Tedavi Yöntemleri

Plantar fasiitin ameliyatsız tedavisinde; esneme egzersizleri, buz uygulaması, fiziksel aktivitelerin azaltılması, fizik tedavi, enjeksiyon tedavisi ve iltihabı azaltmak için oral steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ile konservatif bir tedavi planlanır.

Plantar fasiitli hastaların çoğu cerrahi olmayan tedaviye cevap verse de, topuk ağrısının devam etmesi durumunda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

Call Now Button
× Whatsapp