Ayak Bilek Çevresi Tendinopatileri

Ayak Bilek Çevresi Tendinopatileri

Ayak bileği ve dolayısıyla ayağın aşırı / uygunsuz kullanımı sonrasında bu bölgede yer alan tendonlar ile ilişkili şikayetler ile daha sık karşılaşılmaktadır. Bu durum aşırı spor, uygunsuz ayakkabı – antrenman ekipmanı kullanımı, aşırı kilo veya basma kusuru gibi nedenler ile oluşmaktadır ve kısaca tendinopati olarak adlandırılır.

Ayak ve ayak bileği bölgesinde en sık karşılaşılan tendinopatiler aşil, fleksör hallusis longus, tibialis posterior ve peroneal tendonları ilgilendirmektedir. Aşil tendon problemleri spor ile ilişkili görülmekle birlikte; aşırı kilo ve basma kusurları gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Flexor Hallucis Longus Tendinopastisi; Genellikle ayak bileğinin tekrarlayan aşağıya doğru hareketini gerektiren (plantarfleksiyon) bale, futbol gibi sporlar ile ilgilenenlerde sık görülür.

Peroneal Tendon: Genellikle tekrarlayıcı aktivite sonrası ve ayak bileğin şiddetli burkulması sonucu oluşmaktadır.

Tibialis Posterior Tendinopatisi: Erişkinlerde son gelişen düztabanlığın (Erişkin Edinilmiş Düz Taban) en sık nedenidir.

Ayak Bilek Çevresi Tendinopatileri Tedavisi

Ayak bilek çevresi tendinopatileri tedavisinde doğru tanı konulması ve uygun tedavi sonrası iyi bir sonuca ulaşmak mümkündür. Tedaviye yanıtsız vakalarda veya ilerlemiş durumlarda ise cerrahi müdahale gereksinimi olabilir.

Call Now Button
× Whatsapp