Topuk Kırığı Ameliyatı Sonrası İyileşme

Topuk Kırığı Ameliyatı Sonrası İyileşme

Topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucunda görülmektedir. Yüksekten düşen hastaların sıklıkla omurgalarıyla birlikte topukları da kırılmaktadır. Yakın zamana kadar bu tip kırıklar alçılanarak tedavi edilirken çoğu hasta ağrılı ayaklarla tekrar geri dönmekteydi. Günümüzde topuk kırıklarının tedavisinde kabul edilen altın standart cerrahi tedavi yani ameliyattır.

topuk kırığı sonrası iyileşme

Topuk Kırığı Sonrası İyileşme

Vücuttaki herhangi bir kemiğin kaynama süresi ortalama 6 haftadır. Topuk kemiğinin kaynaması ise 6 ile 12 hafta sürebilir. Basit kırıklar ve çok ayrışmamış kırıklar, çok kompresyona uğramamış kırıklar 6 hafta da kaynayabilir fakat ciddi kırıkların kaynaması topuk kırıklarında 3 aya kadar uzayabilir. İyileşme sürecinde hasta, uzman hekim tarafından kendisine belirtilen hususları dikkatle yerine getirmelidir.

Topuk Kırığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Topuk kırığı ameliyatları gelişmiş teknik ve implantlar sayesinde yüksek başarı oranı ile gerçekleştirilmektedir. Günümüzde ihmal edilmiş topuk kırıklarının da ağrısız basar hale getirmek ameliyatla son derece mümkündür.

Topuk kırığı ameliyatları ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyatın süresi kırığın durumu ve derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir.