Ayak Bileği Protezinin Uygulanmaması Gereken Hastalar

Ayak Bileği Protezinin Uygulanmaması Gereken Hastalar

Ayak Bileği Protezi (ABP) için hasta seçiminde kriterler tek tip değildir ve bu konuda tartışma devam etmektedir. Karar verirken dikkat edilmesi ve uyulması gereken bazı kurallar vardır ve cerrah bunları bilip sindirerek kendisine rehber edinmelidir. Ben kendi pratiğimde hastayı detaylı olarak bilgilendirdikten sonra kararı hastaya bırakma eğilimindeyim.

Charcot ayağı olanlara, nabzı alınamayan diyabetiklere, periferik damar hastalığı olanlara, düşük ayağı olanlara, aktif enfeksiyonu veya ayak bileği bölgesinde cildinde yarası olanlar ve çarpık ayak deformitesi olanlara asla ABP uygulanmamalıdır. ABP uygulanacak olan hastaların dolaşım ve nöromusküler problemlerinin olmaması şarttır.

Protez sonrası hastaların bacakları genellikle 3 hafta kadar alçı atelde tutulurlar ve sonrasında basmalarına izin verilir.

Ayak bileği protezinde amaç hastanın günlük aktivitelerini ağrısız olarak yerine getirebilmesidir. Hiçbir zaman hastanın temaslı sporlara veya ayakta yapılan ağır işlere geri dönmesi amacıyla ayak bileği protezi uygulanmamalıdır.