14 Yaşındaki Kız Çocuğu Çukur Taban Deformitesi

14 Yaşındaki Kız Çocuğu Çukur Taban Deformitesi

Çukur Taban (CMT) Nedir?

Çukur Taban Hastalığı (CMT) bir nörolojik hastalıktır. Yani sinirsel bir hastalıktır. Ayağı besleyen sinirlerin çalışmamasına bağlı olarak ayaktaki bazı kaslar çalışmaz ve çalışan kaslar dominant hale gelerek ayağı deforme ederler. Ayağın şekli değişir ve yamulmaya başlar. Hastalar genellikle ayaklarının dış kenarları üzerinde yürürler ve burada nasırlaşmaları olur. İleri derecelerinde ise hastaların ayaklarındaki hareketlerde sınırlamalar olur. Bazı hareketleri yapamazlar. Bu nörolojik hastalıklar yani kas dengesizliğine bağlı ayak deformasyonları ameliyatla başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Ameliyatla yapılan, hem kemikleri kesip düzeltmek hem de kas transferi yapmaktır. Aynı seansta hem kemikler kesilip düzeltilir hem de kas transferi yapılır. Sadece CMT hastalığında değil kas dengesizliği olan ve buna bağlı ayak deformasyonu olan tüm durumlarda bu ameliyatlarda çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Çukur tabanı olan bir hasta görüldüğünde veya çukur tabanıyla birlikte ayağın dış tarafına ağırlık vererek yürüyen birisi görüldüğünde mutlaka bir nöroloji doktoru tarafından görülmesi istenir. Eğer nörolojik bir hastalık teşhis edilmişse ve ayaktaki şekil bozukluğunun buna bağlı olduğu ortaya çıkmışsa, o zaman ayakta bazı kemikler kesip düzelterek ve kas transferi yapılarak bu deformasyon tama yakın düzeltilebilir.

14 yaşındaki kız çocuğunda görülen çukur taban ameliyat öncesi ve sonrasındaki 3. ay kontrolü.

Ayak çukur deformitesi
Ayak deformitesi